sobota, 3 maja 2014

Przegląd diet: Dieta Atkinsa

Dieta jakiej przyjrzymy się dzisiaj to dieta spopularyzowana przez amerykańskiego fizyka i kardiologa Roberta Atkinsa. Opracował ją on na podstawie badań sporządzonych przez  Alfred’a W. Pennington’a, zatytułowanych "Weight Reduction" i opublikowanych w 1958. Doktor Atkins użył tych badań aby rozwiązać własny problem z otyłością. Gdy stwierdził, że założenia badań z 1958 roku dają efekty zaczął modyfikować niektóre elementy, pozostawiając ideę diety bez zmian.
Jak każda dieta ma swoich zagorzałych zwolenników i wielkich przeciwników, ale tak dokładnie, o co w niej chodzi?

Na czym polega?

Na znacznym ograniczeniu spożycia węglowodanów. Dieta składa się z faz. Zaczynajamy od bardzo niewielkiej ilości węglowodanów, stopniowo ją zwiększamy do momentu aż osiągniemy docelową wagę. Zwolennicy diety zwracają uwagę na główny cel diety Atkinsa (który ginie według nich pośród negatywnych opinii o diecie), którym nie jest całkowite ograniczenie spożycia węglowodanów, ale znalezienie odpowiedniego bilansu spożycia węglowodanów (maksymalnej ilości węglowodanów w gramach), by kontrolować wagę i apetyt, oraz pozostać w dobrej kondycji, nie tracąc energii.Działanie

Teoria Atkinsa zakłada, że osoby otyłe spożywają przede wszystkim najwięcej węglowodanów. Węglowodany są podstawowym źródłem energii każdego z nas, dlatego też spalane są jako pierwsze. Atkins doszedł do wniosku, że ograniczając spożywanie węglowodanów, organizm, aby pozyskać energię sięgnie do „zapasów” znajdujących się w tkance tłuszczowej przez co skutkiem jest utrata wagi.

Efekty

·        Faza I – Wprowadzenie. Powoduje spadek wagi nawet do ponad 6 kg w ciągu 2 tygodni
·      Faza II – Kontynuacji. Zwiększanie różnorodności spożywanych pokarmów powoli doprowadza do   odnalezienia bilansu węglowodanów i prowadzi do dalszej utraty wagi
·       Faza III – Przygotowawcza. Zwiększanie ilości przyjmowanych węglowodanów, cały czas chudnąc
·    Faza IV – Utrzymania wagi. Polega na zmianie stylu i trybu życia i zabrania powrotu do dawnych nawyków żywieniowych.

UWAGA
Badania nad dietą Atkinsa nie były długookresowe. W krótkim okresie badań nie występowały większe efekty uboczne stosowania diety. W Internecie krążą również informacje o korzyściach zdrowotnych takich jak zwiększenie poziomu dobrego cholesterolu HDL, obniżenie ciśnienia krwi czy kontrolowanie cukrzycy. Należy jednak pamiętać, że istnieje wiele zastrzeżeń dotyczących badań potwierdzających te korzyści oraz to, że każda dieta beż nadzoru lekarza może być niebezpieczna.

Więcej o diecie Atkinsa:

1 komentarz:

  1. Nie jestem fanką diet, ale bardzo lubię o nich czytać :)]
    Uważam jednak że należy jeść wszystko z umiarem! POozdrawiam Cię ciepło!

    OdpowiedzUsuń